اسرار تونفا چیست ؟ ما به شما اسرار تونفا را یاد خواهیم داد

 

 

 

 

 

 

 

تونفا سلاحی است برای دفاع به صورت باطوم دسته دار که از چندین سال پیش در نیروهای امنیتی کشورهای مختلف به خاطر کاربرد بالائی که دارد مورد استفاده قرار گرفت . تونفا در حال حاضر نقش بسزائی در درگیریهای امنیتی پلیس دارد . زیر از آن برای قفل کردن ، شکستن و سرعت عمل بالا استفاده می شود . در سبک ایرانین کنتاکت نیز تونفا با تکنیکهای بسیار بالا و مدرنی که دارد جایگاه ویژه ای پیدا کرده است . تکنیکهای جفت تونفا و تک تونفا که خلاقیت و ابتکار بری گی در حبیب اله محمدی می باشد به ایرانین کنتاکت تکامل بخشیده است . این تکنیکهای ابتکاری در جفت تونفا برای درگیریهای گروهی پلیس ساخته شده است . این نوآوری بدون کپی برداری از هر روشی یا سبک خاصی ابداع گردیده و مختص به آقای بری گی در محمدی و سبک ابتکاری ایشان یعنی زوران (ایرانین کنتاکت) می باشد .   


تونفا سلاحی است برای دفاع به صورت باطوم دسته دار که از چندین سال پیش در نیروهای امنیتی کشورهای مختلف به خاطر کاربرد بالائی که دارد مورد استفاده قرار گرفت . تونفا در حال حاضر نقش بسزائی در درگیریهای امنیتی پلیس دارد . زیر از آن برای قفل کردن ، شکستن و سرعت عمل بالا استفاده می شود . در سبک ایرانین کنتاکت نیز تونفا با تکنیکهای بسیار بالا و مدرنی که دارد جایگاه ویژه ای پیدا کرده است . تکنیکهای جفت تونفا و تک تونفا که خلاقیت و ابتکار بری گی در حبیب اله محمدی می باشد به ایرانین کنتاکت تکامل بخشیده است .
  این تکنیکهای ابتکاری در جفت تونفا برای درگیریهای گروهی پلیس ساخته شده است .
  این نوآوری بدون کپی برداری از هر روشی یا سبک خاصی ابداع گردیده و مختص به
  آقای بری گی در محمدی و سبک ابتکاری ایشان یعنی زوران (ایرانین کنتاکت)
  می باشد .  تکنیکهای تک تونفا نیز همچنین برخاسته از توان و اندیشه این رزمی کار خارق العاده ایرانی می باشد که برای درگیریهای چند نفره پلیسی و آشنائی هرچه بیشتر پلیس با تونفا و کاناهای فوق پیشرفته آن در سبک ایرانین کنتاکت می باشد .

تاریخچه
تونفا برای اولین بار به کشور چین و اندونزی بر می گردد ، سلاح تونفا تقلیدی نزدیک از
سلاح قدیمی به نام Mae sawk می باشد که خود بیانگر این است که سرچشمه این سلاح از خود کشور مالزی بوده است .کابرد اصلی تونفا زمانی پیدا شد کهدر
زمان فرمانروایی اوکیناوا شوو برای تثبیت حکومت در جنگ داخلی این کشور و به
دلیل محدودیت هایی که برای استفاده از سلاح گرم بود استفاده از این سلاح سرد رونق
گرفت و بعد از آن نیز در نیروهای نظامی دنیا جای باتوم معمولی که شبیه به چماق بود
را گرفت . تونفا سلاح سردی است که در صورت مسلط بودن به استفاده صحیح و
کاربردی از آن هم در دفاع و هم در حمله بسیار کار آمد است .

ساختار کلی تونفا به این صورت است :

- تنه اصلی تونفا : که در قدیم از چوب ساخته میشده و
بیشتر از چوب درخت بلوط برای ساختار آن از جنس پلاستیک فشرده است ، در ساختار تونفا نه سنگین بودن آن مطلوب است و نه سنگین بودن آن البته این مساله اکنون بیشتر جلوه میکنید که توانایی ساخت مواد گوناگون به جاییی رسیده که همین تونفا را میتوان در ورزنهای گوناگون از پلاستیک ساخت بدون آنکه تغییری در ظاهر و ابعاد داشته باشه .
در حال حاضر اکثر تولید کنندگان این سلاح تنه اصلی آن را در طول 50 الی 60 سانتیمتردرست می کنند
- دسته تونفا : دسته تونفا در قطری ساخته میشود که کاملا در دست جای گیرد و انگشتان
به دور دسته حلقه و مشت شوند اتصال دسته تونفا به بدنه در قدیم خیلی قابل اتکا نبوده حتی در مواردی که به صورت یک تکه این سلاح را از دل چوب در می آوردند اما اکنون این سلاح دارای ساختار بسیار محکمی است ، در سر دیگر دسته که به بدنه متصل نیست معمولا یک برجستگی در قطر آن وجود دارد به این دلیل که ممکن است در کارکرد طولانی شما با این سلاح دست شما عرق کند و این برجستگی باعث میشود که عرق کف دست باعث خارج شدن سلاح از دست شما نشود .

   + اکبر محمدی - ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳٩٠/۱۱/٢۳